Ograniczenie dostępu do anonimowego zgłoszenia - wprowadzenie |
W związku z obowiązywaniem dyrektywy (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. dotyczącej uregulowania stanu prawnego tzw. sygnalistów, najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie ochrony tożsamości sygnalisty, a także zorganizowanie procesu przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń w bezpieczny sposób. Oprogramowanie Axence nVision®, którego jednym z modułów jest HelpDesk, zawiera narzędzia pozwalające spełnić te wymogi.
HelpDesk na bieżąco weryfikuje, czy użytkownik posiada dostęp do konkretnego zgłoszenia anonimowego. Z poziomu zgłoszenia, nadanie dostępu do anonimowego zgłoszenia może nastąpić poprzez konfigurację pól: Zgłaszający, Obsługujący lub Obserwatorzy (lista obserwatorów). Jeżeli dokonywana w zgłoszeniu zmiana wiąże się z nadaniem dostępu użytkownikowi, który do tej pory nie miał dostępu do anonimowego zgłoszenia, to system przed dokonaniem danej akcji poinformuje o tym fakcie za pomocą odpowiedniego ostrzeżenia. Użytkownik dokonujący zmianę może zapoznać się z komunikatem i następnie zadecydować, czy podtrzymuje swoją decyzję, czy może doszło do pomyłki, a wybrany użytkownik nie powinien otrzymać dostępu do anonimowego zgłoszenia.
Uwaga! Dostęp do anonimowego zgłoszenia nie jest nadawany wyłącznie z poziomu zgłoszenia. Kompleksowa ochrona dostępu do anonimowego zgłoszenia wymaga konfiguracji także w innych sekcjach modułu HelpDesk:
Role użytkowników w HelpDesku - ograniczenie dostępu do anonimowego zgłoszenia W nVision rozróżniamy role użytkownika oraz role w Systemie zgłoszeń (HelpDesk). Role te są ze sobą powiązane, np. tylko użytkownik z rolą Administratora lub Operatora może pełnić rolę Administratora w HelpDesku. W zależności od konfiguracji roli użytkownika oraz roli w HelpDesku, możliwość ograniczenia dostępu do anonimowego zgłoszenia może być wyłączona - taka sytuacja występuje w przypadku użytkownika z rolą Administratora - którego uprawnień (oprócz kilku wyjątków) w całym systemie nVision nie można ograniczyć.
Charakterystyka ról w HelpDesku - z punktu widzenia anonimowych zgłoszeń: 1.Użytkownik - użytkownik o tej roli może dodawać nowe anonimowe zgłoszenia (o ile funkcja jest włączona). Domyślnie nie posiada dostępu do anonimowego zgłoszenia, które utworzył. 2.Pracownik HelpDesk - użytkownik o tej roli może być dodawać nowe anonimowe zgłoszenia, ponadto może zostać wyznaczony do przetwarzania anonimowych zgłoszeń. W celu nadania lub ograniczenia dostępu do anonimowych zgłoszeń, konieczne jest prawidłowe skonfigurowanie HelpDesku, m.in. sekcji: 3.Administrator - użytkownik o tej roli ma nieograniczony dostęp do wszystkich sekcji HelpDesku. Administratorowi nie można wyłączyć lub ograniczyć dostępu np. do anonimowych zgłoszeń.
Przydatne linki:
|