Przykładowa struktura

Top  Download  Previous  Next

Poniżej przedstawiona jest przykładowa struktura, na bazie której zostaną omówione zasady definiowania praw w module DataGuard.

example1_zoom50

Prawa mogą być definiowane na poziomie węzłów wewnętrznych oraz liści. Prawa efektywne dla liści są wyliczane w następujący sposób: przeszukiwane są kolejne węzły od liścia w kierunku korzenia (w prezentowanym przykładzie Everyone), aż do znalezienia pierwszego węzła, który ma przypisane prawa. Te prawa są obowiązujące dla liścia.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że dany komputer może należeć do kilku różnych map. W prezentowanym przykładzie taka sytuacja ma miejsce dla użytkownika Tomek, którego stacja robocza należy do dwóch map: Support i Testers. W tym przypadku wyliczane jest prawo efektywne na każdej ze ścieżek do korzenia i jako obowiązująca brana jest suma logiczna wyliczonych praw. Innymi słowy, jeżeli prawo efektywne dla którejkolwiek ze ścieżek będzie zezwalało na akcję w danej kategorii, to dla rozważanego liści ta akcja również będzie dozwolona.

example2

Prawa efektywne dla liści:

Stacja robocza

Prawa efektywne

Opis

Aga

rights1

Brak jakichkolwiek praw. Prawo efektywne wyliczane jest na podstawie przynależności do grupy Everyone.

Krystian

rights2

Brak prawa do wykonywania plików. Prawa wynikają z przynależności do grupy Programmers.

Tymoteusz

rights3

Brak praw zapisu oraz uruchamiania. Prawa wynikają z przynależności do grupy Junior Programmers.

Tomek

rights2

Brak prawa do wykonywania plików. Tomek należy do dwóch grup ze zdefiniowanymi prawami: Support i Testers. W tym wypadku brana jest pod uwagę suma ich praw.

Darek

rights4

Pełne prawa przypisane indywidualnie.